Rekolekcje dla mężczyzn Świeckiego Karmelu - Kluszkowice 2016  

 

 

  W dniach 09 -11 września w Klasztorze Karmelitów Bosych w Kluszkowcach odbyły się rekolekcje dla świeckich karmelitów bosych. Przybyło jedenastu uczestników oraz o Łukasz Kasperek, który zgodził się poprowadzić te niecodzienne rekolekcje w Gorcach. Piękna, słoneczna pogoda dodawała nam animuszu, iż „Boża to sprawa "przyjechać w te piękne okolice".

  Każdy mężczyzna, bez wyjątku, musi się nawracać i stale powracać do Ojca, mówił o. Łukasz. Szczególną uwagę zwrócił na postawę starszego syna , który zazdrościł „łajdactw” i kosztowania świata młodszemu bratu. Powinno to nas, mężczyzn przestrzec przed ponętnymi, nowoczesnymi łajdactwami współczesnego świata. Świata, który na dodatek „mami” mężczyzn różnymi karierami, stawiającego na pierwszym miejscu sukces w karierze zawodowej czy politycznej i zarabianie jak największej sumy pieniędzy. Tymczasem każdy normalny mężczyzna powinien mieć w planie życiowym miejsce na najważniejszą karierę, którą jest „Ojcowanie”.

  I nie koniecznie żonaty ale także w znaczeniu duchowym ten, który zdecydował się żyć w celibacie czy został wdowcem. Przypomniał słowa św. Jana Pawła „Wymagajcie od siebie nawet wtedy ,gdyby inni od was nie wymagali.”

  O. Łukasz mówił o najważniejszym punkcie odniesienia dla nas jakim jest rodzina i wspólne wspieranie się na drodze do świętości ,w której na pierwszym miejscu jest relacja do żony a potem do dzieci. W tym zadaniu pobożność męska spełnia kluczową rolę, ale jak ją odnaleźć w dzisiejszym Kościele, na dodatek w naszych wspólnotach OCDS gdzie większość stanowią kobiety. Odpowiedzią być może na to pytanie niech będą zamieszczone na końcu relacji świadectwa uczestników.

  Sobotnie popołudnie to ciąg dalszy rekolekcji ale w drodze …na górę Lubań.

  Na mężczyzn przystało podjęliśmy wyzwanie a nawet ryzyko tej życiowej lekcji w tym krótszym już, wrześniowym popołudniu.

  Wyprawa na tę „grapę” w pięknej pogodzie, przerywającym ciszę śpiewie ptactwa, była spełnieniem naszych oczekiwań. Był też i pot na stromiznach, różaniec ( w słowackim,łacińskim i polskim języku, a także, po kontemplacji pięknych widoków z wieży na szczycie i wspólnym posiłku były i celne uwagi rekolekcjonisty o. Łukasza,  tym razem, odnośnie sztuki komunikacji między mężczyzną a kobietą .

  Zmęczenie się opłaciło, bo z trofeum w koszyku w postaci grzyba – olbrzyma gdy wróciliśmy była jeszcze sobota, a w „schronisku” czekał jak zwykle ( spożywany w ciszy) świetnie przygotowany, gorący bigos co dla nas ma poważne … znaczenie.

 

  Niedziela po Eucharystii to czas na konferencję i podsumowanie w przyklasztornej altanie.

  Piękna panorama pobliskich górskich okolic jednak nie odwróciła naszej uwagi od istoty danego nam czasu. Było cenne dzielenie się doświadczeniami z dotknięciem spraw mężczyzn .

  Rekolekcje był krótkie i zwięzłe ale nie brakło motywacji do odnowionego ,”męskiego” obrachunku sumienia i kolejnego powrotu do OJCA.

 

 

Peter –OCDS Bratysława

Dla mnie było ważne doświadczenie męskiej wspólnoty w modlitwie i w rozmowach na tematy duchowości i relacji.  Chyba najbardziej we mnie rezonuje odpowiedzialność jako główne zadanie do życia”

Adam – OCDS Kraków

.W czasie tych rekolekcji, zobaczyłem wielką wartość kobiet, które potrafią wytrwać tam, gdzie mężczyźni zupełnie się nie sprawdzają lub sprawdzają, ale w niewielkim procencie. Dobrze to obrazuje postawa kobiet wytrwały pod krzyżem Jezusa. Przy nim znalazł się oprócz kobiet tylko Jan a reszta uciekła. Pomimo pozornej słabości mężczyzn, którzy stchórzyli to Pan powołuje , wyznacza i uczy w tym powołaniu”.

Wiesław- OCDS Gołkowice

Mi utkwiły słowa ojca ....., który mówił, że dziecko, aby być szczęśliwym potrzebuje doświadczyć 4 rodzajów miłości:  miłości matki, miłości ojca, widoku wzajemnej miłości matki i ojca oraz doświadczenia miłości Boga Stwórcy, którą to Miłość powinni przekazać rodzice.....takie proste, a wcale nie łatwe w dzisiejszym świecie.”

Roman- OCDS Chrzanów

Ważne było uświadomienie sobie , jak często ulegam stereotypom i wyobrażeniom o kobietach w codziennych relacjach. Jest to dla mnie pole do przemyślenia i przepracowania”

 

Design by Premium templates in association with Free Joomla 2.5 templates